Skip to main content

ZOA blijft in Nigeria, óók als de bevolking van ramp in ramp valt

In het noorden van Nigeria kampt de bevolking met ramp na ramp. De omgeving is erg droog en het gebied heeft veel last van de gevolgen van klimaatverandering. Daarnaast is het er erg onveilig. Veel organisaties zijn weg uit het gebied, maar ZOA blijft. Om de mensen te helpen als er een ramp gebeurt én nog lang daarna, zodat ze echt kunnen herstellen. 

Doneer nu

kinderen in Nigeria
Read more

Klimaatverandering

ZOA-medewerker Hiske Gude was een paar maanden in Nigeria om daar met het team te werken. Op het moment dat ze aankwam zou het regenseizoen zijn begonnen, maar het bleef droog. "Dat zien we de afgelopen jaren steeds vaker", vertelt Hiske. "Regen die niet komt of die juist met bakken uit de hemel valt. De seizoenen zijn onvoorspelbaar geworden door klimaatverandering."

Dat is volgens haar een groot probleem voor de inwoners van het land. "De meeste Nigerianen zijn boeren. Als ze niet meer kunnen zaaien omdat de grond te droog is, of hun oogst mislukt doordat de velden met gewassen overstromen, dan hebben ze geen inkomen.

Geweld en terreur

Maar het is niet alleen het klimaat dat mensen treft. Ook geweld is aan de orde van de dag. "Er zijn verschillende terroristische bewegingen die mensen ontvoeren. Zij zijn niet bang om wapens te gebruiken om hun ideologieën over te brengen", legt Hiske uit. "Daardoor trekken veel mensen naar de steden toe, die over het algemeen onder bescherming van het leger staan. Maar de dreiging blijft, ook daar."

Druk op hulp

De afgelopen tijd hebben veel hulporganisaties hun werk in Nigeria moeten stoppen, omdat de financiële steun vanuit Amerika plotseling wegviel. Daardoor neemt de druk op hulp steeds verder toe. ZOA is een van de weinige organisaties die kon blijven en haar werk voortzet in de zwaarst getroffen gebieden.

Dat komt volgens Hiske vooral doordat ZOA in Nigeria ook projecten heeft die worden gedragen door betrokken donateurs. "Als meerdere mensen blijven geven, kunnen we doorgaan met ons werk. Daardoor zijn we niet alleen afhankelijk van de grote fondsen van overheden, zoals veel andere organisaties daar. Het is bijzonder dat wij het met zijn allen kunnen doen. We trekken het samen. Jij, ik, onze collega's daar. Dat maakt het verschil."

Omdat er nog maar weinig organisaties actief zijn in het noorden van het land, wordt het ZOA-team vaak gevraagd om nieuwe projecten op te pakken. "Laatst was er een overstroming in het noordoosten van het land. Dan worden we gevraagd om direct te helpen, bijvoorbeeld met schoon drinkwater voor de mensen die dat dringend nodig hebben."

Langer blijven na noodhulp

ZOA vertrekt niet zodra de noodhulp voorbij is. Volgens Hiske is het belangrijk dat een hulporganisatie trouw blijft aan de mensen die ze helpt. "Je moet vertrouwen opbouwen bij de mensen in de landen waar je werkt. Dan pas weet je wat er precies speelt in zo'n land en wat de noden zijn."

Zo is ZOA in Nigeria tien jaar geleden bijvoorbeeld een project gestart waardoor vluchtelingen een handel konden beginnen. Hiske: "Meerdere mensen kregen een marktkraam met bedekking tegen de zon, een startpakket en begeleiding van ZOA. Dat is uitgegroeid tot een grote markt. Mensen noemen het zelfs de ZOA-markt, terwijl we daar al lang niet meer werken. Dan merk je hoe belangrijk het is om langere tijd aanwezig te blijven. Op die manier kunnen initiatieven levensvatbaar worden."

De ZOA markt

ZOA vindt het belangrijk dat mensen in landen als Nigeria niet alleen op korte termijn worden geholpen, maar dat ze langere tijd op ons kunnen rekenen. Om hun leven, huis en toekomst weer op te bouwen. Word vaste donateur en geef mensen de tijd om te herstellen.

Word donateur en geef mensen herstel en een nieuwe start

Mensen die vanwege een ramp of conflict hun basis moeten ontvluchten, geef jij met een vaste gift de tijd om te herstellen, te verwerken en opnieuw te beginnen. Voor € 15 per maand krijgt een gezin bijvoorbeeld al langdurig onderdak.